Projekt azonosító: 020-1-HU01-KA202-078738
Felhívás: Erasmus+ Call 2020 1. forduló KA2, Együttműködés az innováció és a bevált gyakorlatok cseréje érdekében, KA202 – Stratégiai partnerségek a szakoktatás és szakképzés területén
Időtartam: 2020. szeptember 1 – 2023. február 28.
Weboldal: https://www.ramones.eu/hu/
Projektünk célja a vidéki szaktanácsadási szolgáltatás megerősítése, színvonalának emelése egy olyan monitoring és értékelési rendszeren keresztül, amely – az alkalmazott szaktanácsadási ügykezelő információs rendszer használatával – egyidejűleg tudja szolgálni a célzott, személyre szabott „precíziós” szakképzési program kifejlesztését, és egy tanúsítási rendszer kialakítását.
A precízió fogalma nem ismeretlen a mezőgazdaságban, elég ha csak a termesztéstechnológia kapcsán a digitális eszközök alkalmazására, a precíziós gazdálkodásra gondolunk. Projektünk keretében mi azt szeretnénk azonban bemutatni, hogy a megközelítés a tudásátadásban is relevánsan és sikeresen alkalmazható, a szolgáltatók és ügyfeleik oldalán egyaránt. A tanulási tevékenység célja a kompetenciák fejlesztése kifejezetten azokon a területeken, ahol elsődleges fókuszcsoportunk, a vidéki szaktanácsadók nem, vagy nem kellő mértékben rendelkeznek a megfelelő képességekkel. A tanulási program eredményeitől a munkavégzés minőségének javulását várjuk, amelyre alapozva a tanúsítási rendszer bevezetését tervezzük.
A projekt tevékenységek végrehajtása során a partnerség hat, egymásra épülő eredményt dolgoz ki. Az első termék egy kompetencia-szótár lesz, amely azonosítja a fő üzleti folyamatokat, kompetenciákat, kategóriákat, mutatókat és a tanácsadói tevékenységre jellemző adatforrásokat. A RAMONES-PL módszertana leírja a folyamatok menetét és a szolgáltatás nyomon követésének, értékelésének és a precíziós tanulásnak a főbb összetevőit. A harmadik lépésben létrehozzuk az adatkezelés információs rendszerét. A következő szakaszban a tanulási programot munkaalapú környezetben hajtjuk végre, 3 országban 24 szaktanácsadó és közel 300 szolgáltatás igénybevevő ügyfél részvételével. Ezzel párhuzamosan zajlanak majd a tanúsítással kapcsolatos tevékenységek, amelyek a projekt koncepciójának megfelelően egy saját, piacorientált minőségbiztosítási rendszer kidolgozását és a nemzetközi szabvány szerinti tanúsítás előkészítését tartalmazzák. A záró munkaszakaszban az eredmények hatékony megosztása és terjesztése érdekében a projekt tevékenységeket és termékeket összefoglaló útmutató (kézikönyv) kerül kiadásra.
Munkatervünk szerint a hagyományos adatgyűjtési technikák mellett újszerű módszereket is tervezünk alkalmazni, korszerű (digitális, online) szolgáltatás nyomonkövetési, monitorozási rendszer segítségével, amely a megnövekedett adatmennyiség és -minőség tekintetében támogatja a részletesebb információgyűjtést, közvetlenül a terepi szintről (ahol a szolgáltatás nyújtása ténylegesen zajlik).
Fő célcsoportjaink: 1) a „terepi” mezőgazdasági szaktanácsadók (akik az ügyfeleik mindennapi gyakorlatból fakadó aktuális problémáinak megoldásához nyújtanak segítséget és innovatív módszereket vezetnek be), 2) a szaktanácsadók munkáját koordináló és a teljes folyamatért felelős szolgáltató szervezetek, valamint másodlagos csoportként 3) a szolgáltatásokat igénybe vevő ügyfelek, elsősorban a gazdálkodók és a vidéki vállalkozók.
A projekt módszertana az FAO (ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete) és a GFRAS (Vidéki Tanácsadó Szolgálatok Globális Fóruma) által kidolgozott legújabb szakmai iránymutatásokra, szakpolitikai ajánlásokra, valamint a témában végzett egyéb kutatási eredményekre és módszerekre alapul. Az innovatív elemek a munkaalapú, precíz, személyre szabott megközelítéshez, valamint az IKT-k fejlett használatához kapcsolódnak, a digitális platform használat és egyéb eszközök révén. A projekt tevékenységei illeszkednek az Erasmus+ program gyakorlati visszacsatolására, munkahelyen, munka közben történő tanulásra és innovatív digitális eszközök alkalmazására irányuló általánosabb prioritásaihoz.
A projekt eredményeképpen a résztvevők körében a tanácsadók kompetencia szintje és munkájának hitelessége nő, a közvetett résztvevői célcsoportban az ügyfelek jobb, ellenőrzöttebb minőségű szolgáltatásban részesülnek, ezzel termelési, innovációs és forrás-felhasználási képességük, teljesítményük javul. Intézményi szinten olyan monitoring és értékelési rendszer kerül kialakításra és gyakorlati bevezetésre, amely nyomon követi a szolgáltatás minden lépését, folyamatosan fejleszti a nyújtásához kapcsolódó tudásbázist, és visszacsatolást biztosít a precíziós tanuláshoz. A rendszer működése révén megvalósuló ellenőrzött minőségű szolgáltatáshoz rendelt tanúsítást a piacon védjegyként megjelenítve emeli az intézmény és munkatársai munkájának elismertségét.
Országos szinten a nemzeti szaktanácsadási rendszerekhez kapcsolódva a jó gyakorlatok bemutatása révén javasolható, illetve várható a modell szélesebb körben való terjesztése, átvétele, bevezetése. A szaktanácsadók képességének fejlesztése, illetve a gazdák számára nyújtott jobb szolgáltatás révén közvetett módon a KAP támogatások sikeresebb felhasználása, innovatív technológiák bevezetése, valamint hatékonyabb, költség és környezetkímélőbb, klíma tudatosabb gazdálkodási gyakorlatok alkalmazása remélhető.
A projekt hat európai ország hét szervezetének partnerségében valósul meg:
- GAK Oktató, Kutató és Innovációs Non Profit Közhasznú Kft (Koordinátor)
- Slovenska Polnohospodarska Univerzita v Nitre, Szlovákia
- Consiglio per la Ricerca in Agricoltura e L’analisi Dell’economia Agraria, Olaszország
- Fondacija Agro Centar Za Edukacija FACE, Észak Macedónia
- Gazda Kontroll Kft., Magyarország
- Latvijas Lauku Konsultaciju Un Izglitibas Centrs, Lettország
- Srednja skola „Arboretum Opeka”, Horvátország
Költségvetés: 360.433€