Tájékoztatjuk, hogy a KAP támogatások Irányító Hatósága (IH) megjelentette a KAP Stratégiai Terv keretében hamarosan meghirdetésre kerülő, tisztító-, tároló-, szárító- és vetőmagüzemek fejlesztésére irányuló új pályázati felhívások tervezeteit, melyek címe a következő:
Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének komplex támogatása (nagyüzemi)
Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása (kisüzemi)
A felhívástervezetek a fenti linkeken érhetők el.
I. Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének komplex támogatása (nagyüzemi)
A felhívás keretében az alábbi tevékenységek támogathatóak önállóan:
1. célterület – Terménytisztítók és terményszárítók, vetőmagüzemek létesítése, terményszárítók, terménytisztítók, vetőmagüzemek és terménytárolók technológiai korszerűsítése, továbbá a kapcsolódó eszközök, technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása:
- Kisméretű fémsilók (30-300 tonna tárolókapacitással) létesítése.
- Terményszárítók, tisztítók létesítése, kapacitásnövelése (pl. mobil és folyamatos üzemű szárítóberendezések, vízszintes szalagos szárítók).
- Univerzális magtisztítók, elő- és utótisztítók létesítése, kapacitásnövelése.
- Terményszárítók, terménytisztítók és terménytárolók energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó technológiai felújítása, valamint azok üzemeltetéséhez kapcsolódó épített vagy mobil eszközök, illetve a kapcsolódó technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása. (Pl. anyagmozgató gépek, porleválasztás gépei, a tárolási technológia kiegészítő berendezései, fogadógarat, előtároló szín, síktárolók, légbeömlő nyílások, tető, silók kupolaszigetelése, mérlegrendszer, terményhőmérők, szenzorok.)
- Vetőmagüzem létesítése, kapacitásnövelése, üzemeltetéshez kapcsolódó épített vagy mobil eszközök, valamint a kapcsolódó technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása.
2. célterület – Terménytárolók, terménytisztítók, terményszárítók és vetőmagüzemek energiahatékonyságának javítása, megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazása:
- 1. Energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek. (Épületek, építmények hőtechnikai adottságainak javítása, fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszerek, világítási rendszerek, technológiai folyamatok, gépek, berendezések energetikai korszerűsítése.)
- 2. Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása. (Fűtési/hűtési energiaigény, használati melegvíz igény, villamos energia igény részbeni vagy teljes kielégítése megújuló energiaforrásból.)
Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek:
1. Terményszárító vagy terménytisztító üzemenként egy tranzittároló létesítése vagy felújítása.
2. Termények minőségvizsgálatára alkalmas gépek, műszerek (pl. termény nedvességmérők, analizátorok, mintavevők, toxinmérők) beszerzése.
3. Telephelyenként egy, maximum 50 m2 nettó alapterületű kezelőhelyiség, vezérlőpult létesítése.
4. Az 1. célterület 2. pontjában szereplő (terményszárítók, illetve tisztítók létesítése) önállóan támogatható tevékenységgel együttesen támogatható: terménytároló, valamint előtároló létesítése.
5. Az 1. célterület szerint megvalósuló fejlesztéshez kapcsolódóan a következő beruházások:
- Üzemen belüli anyagmozgatás gépei: rakodógép, targonca és ezek adapterei, kézi hidraulikus vagy elektromos raklapemelő (béka) beszerzése.
- Üzemi folyamatok automatizálása, komplett termelési, feldolgozási, raktározási és adatelemzéshez szükséges funkcióval, a szükséges informatikai eszközök és szoftverek beszerzése.
- Esővízgyűjtő rendszer kialakítása az üzem technológiai vízigényének kielégítésére.
- Meteorológiai adatgyűjtő állomás kialakítása.
6. Az 1. és 2. célterület alapján megvalósuló fejlesztéshez kapcsolódóan a következő beruházások:
- A művelet részeként megvalósítandó telepi infrastruktúra-fejlesztés, amely magában foglalja a vagyonvédelem gépeinek, eszközeinek beszerzését, továbbá a telepi infrastruktúra megvalósítását.
7. Művelet előkészítés (szakmai előkészítés, közbeszerzés), mérnöki feladatok, műveletmenedzsment, egyéb szolgáltatások.
8. Immateriális javak beszerzéséhez kapcsolódó tevékenységek (szabadalmak, licencek, szerzői jogok és védjegyek vagy eljárások megszerzése).
A felhívás keretében a fenti pontokban meghatározott tevékenységeken túlmenően más tevékenység nem támogatható. Különösen nem támogathatók a következő tevékenységek:
- jármű beszerzése, kivéve rakodógép, targonca,
- forgóeszközök beszerzése,
- használt gépek, eszközök, anyagok beszerzése,
- egyszer használatos eszközök és göngyöleg beszerzése,
- eltérő funkciójú épület átalakításával létrehozott szociális- és kiszolgálóhelyiség kialakítása.
A kizárólag eszközbeszerzést (beleértve a csak szereléssel járó technológiák beszerzését is) tartalmazó művelet megvalósítását a kedvezményezett saját felelősségére megkezdheti a felhívás megjelenését követő napon, de a művelet keretében megvalósítani kívánt eszközbeszerzés nem minősülhet fizikailag befejezettnek a támogatási kérelem benyújtása napján.
Építési engedélyköteles, vagy építési engedély nélkül végezhető építési tevékenységhez, vagy ingatlanvásárláshoz kapcsolódó támogatás, továbbá megújuló energiatermeléshez nyújtott beruházáshoz kapcsolódó támogatás a támogatási kérelem benyújtását megelőzően megkezdett művelethez nem igényelhető.
Felújítás, korszerűsítés vagy bővítés, energiahatékonyság javulásra irányuló művelet a Kincstár által lefolytatott előzetes helyszíni szemlét követően kezdhető meg.
A művelet fizikai befejezésére a támogatási okirat véglegessé válását követő naptól számított legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre.
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege minimum 200 millió Ft, maximum 1 milliárd Ft.
A támogatási döntésben meghatározott támogatási összeg 25 százalékáig a kedvezményezett kérelemmel, egy alkalommal előleget igényelhet.
A támogatás maximális mértéke:
- mindkét célterület esetében az összes elszámolható költség 50%-a,
- a 2. célterület 2. pontja (megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása) esetében 70%-a.
Lehetséges többletszázalékok (legfeljebb 65%-ig):
- fiatal mezőgazdasági termelők: +15%,
- gazdaságátadás esetén: +15%,
- ökológiai gazdálkodást folytató kedvezményezett: +10%,
- kollektív módon megvalósuló beruházás: +10%.
- kapcsolt kamattámogatott beruházási hitel esetén: legfeljebb +10%,
- intézményi kezességvállalási díj esetében: legfeljebb +5%.
A támogatási kérelmek benyújtására várhatóan 2025. május 20-tól nyílik lehetőség az alábbi tervezett ütemezések szerint:
- értékelési szakasz: 2025. május 20 – 2025. június 2.,
- értékelési szakasz: 2025. június 3 – 2025. június 16.,
- értékelési szakasz: 2025. november 18 – 2025. december 1.,
- értékelési szakasz: 2025. december 2 – 2025. december 15.
II. Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása (kisüzemi)
A támogatható tevékenységi körök, valamint a projekt megkezdésének szabályai a fenti, nagyüzemi intézkedéshez hasonlóak.
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege maximum 200 millió Ft.
A támogatási intenzitások a nagyüzemi intézkedéshez hasonlóak. (50 és 70%, valamint a többletszázalékok.)
A támogatási kérelmek beadására várhatóan 2025. április 15-től nyílik lehetőség az alábbi tervezett ütemezések szerint:
- értékelési szakasz: 2025. április 15 – 2025. április 28.,
- értékelési szakasz: 2025. április 29 – 2025. május 12.,
- értékelési szakasz: 2025. október 14 – 2025. október 27.,
- értékelési szakasz: 2025. október 28 – 2025. november 10.
További részletszabályok a fenti linkeken érhetők el, azonban felhívjuk figyelmét, hogy az azokban foglaltak egyelőre tájékoztató jellegűek, a végső feltételek a pályázatok meghirdetéséig még változhatnak, a beadási időszakokat illetően is.
Kérdések és pályázati igények esetén, kérjük, vegye fel a kapcsolatot pályázati munkatársainkkal a következő elérhetőségeken:
Virág Emese
06-20-851-9104
viragemese@gazdakontroll.hu
Pokovics Péter
06-70-328-0576
pokovicspeter@gazdakontroll.hu