Csökkentek az átlagárak, mégis kevesebb fogy a növényvédő szerekből

A teljes peszticidértékesítés 2024. évi nettó árbevétele az AKI-adatok alapján 133 milliárd forint volt, amely a 2023. évitől 10,5 százalékkal maradt el. A különböző hatásmechanizmusú szerek értékesítési árai a vizsgált időszakban a megfigyelt termékek körében a következőképpen alakultak: a gyomirtó szerek átlagára 14, a gombaölő szereké 17, az egyéb szereké 6, míg a rovarölőké 4 százalékkal csökkent. A gyűjtőcsomagok ára ezzel szemben 8 százalékkal lett magasabb. 

A növényvédő szerek ráfordítási ára átlagosan 10,7 százalékkal mérséklődött a tárgyévben az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva. A növényvédő szerek 2024. évi költségei a teljes mezőgazdasági folyó termelőfelhasználáson belül 7,5 százalékot tett ki – írta az Agrárközgazdasági Intézet “Növényvédő szerek értékesítése, 2024. év” című kiadványa.

A legnagyobb mértékben 2024-ben a gyomirtó szerekre (37,2 százalék) volt igény, ezt követték sorrendben az egyéb szerek (21,9 százalék), a gombaölő szerek (18,8 százalék), a rovarölő szerek (17,2 százalék) és legvégül a gyűjtőcsomagok (4,9 százalék). Értékben vizsgálva is a gyomirtó szerek adták az éves forgalmazás legnagyobb arányát (39,8 százalék), majd a gombaölők következtek (28,2 százalék), ezután a rovarölők (14,5 százalék), a gyűjtőcsomagok (8,8 százalék) és az egyéb szerek (8,7 százalék).

A teljes értékesítésen belül (volumenben) a gombaölők és az egyéb szerek aránya nem változott 2023-hoz képest, a rovarölőké és a gyűjtőcsomagoké csökkent mintegy 15 százalékponttal, míg a gyomirtók részaránya tovább nőtt – közölték.

Értékesítés és felhasználás 

A teljes peszticidértékesítés 2024. évi nettó árbevétele a beérkezett adatok alapján 133 milliárd forint volt, amely a 2023. évitől 10,5 százalékkal maradt el. A különböző hatásmechanizmusú szerek értékesítési árai a vizsgált időszakban a megfigyelt termékek körében a következőképpen alakultak: a gyomirtó szerek átlagára 14, a gombaölő szereké 17, az egyéb szereké 6, míg a rovarölőké 4 százalékkal csökkent. A gyűjtőcsomagok ára ezzel szemben 8 százalékkal magasabb lett. A növényvédő szerek ráfordítási ára átlagosan 10,7 százalékkal mérséklődött a tárgyévben az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva. A növényvédő szerek 2024. évi költségei a teljes mezőgazdasági folyó termelőfelhasználáson belül 7,5 százalékot tett ki.

A termelés és a növényvédőszer felhasználás közötti összefüggések

Az elmúlt évtizedben (2015–2024) 5 százalékkal csökkent a mezőgazdaságba vont terület, 5346 hektárról 5071 hektárra. A peszticidek értékesített volumene 2015–2022 között 26–29 ezer tonna körül alakult, ellenben 2023-ban és a tárgyévben már csak átlagosan 20 ezer tonnát értékesítettek. A volumen csökkenést nem csak a hatóanyag kivonások okozhatják, hanem nagyban függ a növényvédő szerek felhasználása az adott év időjárási viszonyaitól. A 2024-es esztendő az előző évekhez hasonlóan szintén bővelkedett időjárási szélsőségekkel, amelyek befolyással bírtak a növényvédőszer kereskedelemre hazánkban. 

Az értékesítés értéke alapján 2024-ben a tíz legnagyobb kereskedő az éves forgalom 76,7 százalékát adta, vagyis az előző évhez képest 0,4 százalékponttal nőtt a részesedésük. 2018-ban ez az arány még 83 százalék volt. A top 10 forgalmazó értékesítésének aránya a teljes forgalomból volumenben 73,4 százalékot tett ki, 2,6 százalékponttal kevesebbet, mint a bázisévben.

Ezeket keresték a leginkább a magyarországi vevők

A legnagyobb mértékben 2024-ben a gyomirtó szerekre (37,2 százalék) volt igény, ezt követték sorrendben az egyéb szerek (21,9 százalék), a gombaölő szerek (18,8 százalék), a rovarölő szerek (17,2 százalék) és legvégül a gyűjtőcsomagok (4,9 százalék). Értékben vizsgálva is a gyomirtó szerek adták az éves forgalmazás legnagyobb arányát (39,8 százalék), majd a gombaölők következtek (28,2 százalék), ezután a rovarölők (14,5 százalék), a gyűjtőcsomagok (8,8 százalék) és az egyéb szerek (8,7 százalék). A teljes értékesítésen belül (volumenben) a gombaölők és az egyéb szerek aránya nem változott 2023-hoz képest, a rovarölőké és a gyűjtőcsomagoké csökkent mintegy 15 százalékponttal, míg a gyomirtók részaránya tovább nőtt – írta az AKI anyaga.

A növényvédő szerek átlagárait vizsgálva megállapítható, hogy a bázisévhez hasonlóan 2024-ben is a gyűjtőcsomagok egységára volt a legmagasabb, ezt követte a gombaölők átlagára. Harmadik helyen a gyomirtók végeztek, majd a rovarölők következtek, a legvégére pedig az egyéb szerek kerültek – fogalmaztak.

A gombaölő szerek értékesítése Magyarországon

A megfigyelt fungicidek értékesítése a 2024. évi gombaölő szerek összes értékének 55 százalékát fedte le. A lefedettségi szint így 10,2 százalékponttal lett magasabb az előző évinél. A gombaölő szerek közül a kén, a tebukonazol és/vagy protiokonazol/spiroxamin, a mefentriflukonazol/piraklostrobin és a rézszulfát hatóanyagot tartalmazó szerek iránt volt a legélénkebb a kereslet. A legnagyobb mennyiségben a Kumulus S (III. forgalmazási kategória), a Revycare (I. forgalmazási kategória), a Falcon Pro (I. forgalmazási kategória), a Cuproxat FW (III. forgalmazási kategória) és a Tebusha 25 WG (II. forgalmazási kategória) fogyott 2024-ben. 

A top5 termékből a Kumulus S, a Falcon Pro és a Cuproxat FW a 2023-as évben is ott volt az öt legnagyobb forgalmú termékek között. A bázisévi forgalomhoz képest a Teson és a Pictor SC (II. forgalmazási kategória) értékesítése visszaesett, a Pictor SC-é nagyobb mértékben. Az előbb említett két termék közül egyik sem került a 10 legnagyobb értékesítési volumennel rendelkező termékek közé. 

A top5 termék a termékcsoporton belül a megfigyelt szerek forgalmának (volumenben) 31,7 százalékát tette ki, míg az összes gombaölőének a 21,1 százalékát. A Kumulus S lisztharmat és levéllikasztó betegség ellen hatásos (atkagyérítőnek is kiváló) elsősorban gyümölcsösökben, míg a Revycare a kalászos növények levél- és kalászfuzáriumával szemben nyújt védelmet. 

A Falcon Pro-t is a kalászosok gombás betegségeire használják a szakemberek, a Cuproxat FW pedig egy széles spektrumú szer, amely a lisztharmat kivételével szinte az összes gombás fertőzés ellen bevethető leginkább a gyümölcsösökben, és nem utolsó sorban baktériumölő hatása is van. A Tebusha 25 WG főként a lisztharmat kórokozóit (kalászosok, szőlő) pusztítja, de repce esetében a fagykárok megelőzésére is használható. A Falcon Pro és a Cuproxat FW értékesítési átlagára egyenként 12, míg a Kumulus S-é 18 százalékkal lett alacsonyabb 2024-ben a bázisévhez mérten. A Revycare és a Tebusha 25 WG a 2023-as évben nem szerepelt a megfigyelt termékek között.

A rovarölő szerek értékesítése 2024-ben

A tárgyévben a kijelölt inszekticidek értékesítése értékben az évi összes értékesített rovarölő (Belem 0,8 MG-vel és a Trika Expert kivételével) 64 százalékát tette ki. Ezáltal az összértékbeni lefedettségi szint 17,8 százalékponttal lett alacsonyabb az előző évinél. A korábbi évekhez hasonlóan 2024-ben is Force 1,5 G-ből adták el a legtöbbet. Az egész éves növényvédőszer-forgalom 8 százalékát ennek a szernek az értékesített volumene (III. forgalmazási kategória) képezte, míg az összes rovarölőnek a 63,2 százalékát. Ennek a hatóanyaga: a teflutrin (2027. május 31-ig van hatósági engedélye).

A második legnagyobb volumenben a Belem 0,8 MG (III. forgalmi kategória) fogyott, hasonlóan 2023-hoz, melynek hatóanyaga a cipermetrin (2029. január végéig hatósági engedéllyel rendelkezik). Harmadik helyezett a Soilguard 1,5 G (II. forgalmazási kategória) lett, amelynek hatóanyaga ugyanaz, mint a Force 1,5 G-é. A negyedik helyen az Ercole (II. forgalmazási kategória) végzett, az ötödiken pedig a Trika Expert (II. forgalmazási kategória). Az előbbi két termék hatóanyaga a lambda-cihalotrin, amelynek engedélye 2026. augusztus végéig szól. A Trika Expert az alap hatóanyagon kívül szerves tőzeget és NP-t tartalmaz. 

A top5 termékek mindegyike a talajfertőtlenítő szerek közé tartozik. Az előbb felsorolt termékeket a tavaszi vetések előtt juttatják ki, a Force 1,5 G-t, a Belem 0,8 MG-t és a Trika Expertet a kalászosok kivételével számos szántóföldi és kertészeti kultúrában, míg a Soilguard 1,5 G-t és az Ercole-t leginkább kukoricánál (takarmány, vetőmag). 

A Force 1,5 G értékesítési átlagára negyedével, a Soilguard 1,5 G-é 19, illetve az Ercole-é 11 százalékkal csökkent a tárgyévben 2023-hoz képest, a Belem 0,8 MG ára mérséklődött a legkisebb mértékben, 6 százalékkal. 

A gyomirtók értékesítése Magyarországon 

Az adatszolgáltatásban szereplő herbicidek 2024. évi értékesítése értékben a teljes éves gyomirtóforgalomnak 64 százalékát adta. Ez 15,3 százalékpontos javulást eredményezett az előző évhez mérten. A gyomirtók közül 2024-ben – az előző évhez hasonlóan – a legnagyobb mennyiségben a Fozát 480-t (II. forgalmazási kategória) használták a gazdák. A Fozát 480 hatóanyaga a glifozát (2033. december közepéig hatósági engedéllyel rendelkezik), amely a gyommentesítés mellett állományszárításra is alkalmas szinte minden növénykultúrában.

A teljes gyomirtó-forgalmazás volumenének 10,5 százalékát ez a termék adta. Második helyen a Gardoprim Plus Gold (II. forgalmazási kategória) végzett. Ennek a hatóanyaga az S-metaklór+terbutilazin, elsősorban a kukorica- és a napraforgó-termesztésben előforduló gyomok ellen alkalmazzák.

Az S-metaklór visszavonásra került, türelmi időszaka 2024. július 3-án lejárt, a másik összetevő 2027. május végéig engedélyes. A harmadik helyen a tembotrion (2026. év végig hatályos) és az izoxadifen-etil (széfener – a haszon- és a gyomnövény enzimrendszerét megkülönböztetni képes adalékanyag) hatóanyagot tartalmazó Laudis (II. forgalmi kategória) végzett. Felhasználási területe leginkább a kukorica- és a mákkultúrákban van. A következő helyezett a Roundup Mega (II. forgalmazási kategória), lett, amely szintén glifozátalapú. A top5 kategória legvégére a pendimetalin+dimetenamid-P összetevőkkel rendelkező Wing P került. A pendimetalin hatóanyag felhasználását 2027. január 15-ig meghosszabbították, míg a másik összetevőét 2034. augusztus végéig. A Roundup Mega az őszi és tavaszi kalászosok gyomirtója, míg a Wing-P-t a kukorica- és a napraforgókultúrák gyommentesítésére használják. 

Ugyanez a top5 termék végzett az első öt helyen a bázisévben is. Mind az öt termék ára visszaesett 2023-hoz képest, legnagyobb mértékben a Gardoprim Plus Goldé (–35,5 százalékkal), a legkisebb mértékben pedig a Laudisé (–7 százalék). 

Egyéb szerek és gyűjtőcsomagok értékesítése 

A megfigyelt egyéb szerek közül 2024-ben a korábbi évekhez hasonlóan az Amalgerol talaj- és növénykondicionáló szerből (III. forgalmazási kategória) értékesítettek a legtöbbet, ami elsősorban növényi kivonatokat, illóolajokat és ásványi olajat tartalmaz. A termék forgalma az összes egyéb szereknek 6,7, míg az egyéb kategória megfigyelt szereinek 50 százalékát adta volumenben. 

A második helyre a Nonit (nedvesítő- és tapadásfokozó szer) került. Hatóanyaga: 60% dioktil-szulfoszukcinát Na-só. Ez a termék adta a beküldött szerek volumenének 7,6 százalékát. A bronzérmes Biosol-Káliszappan (III. forgalmazási kategória) gomba- és rovarölő szerek tapadását fokozza, hatóanyaga a káliszappan. A kártevők (levéltetvek, körtelevélbolha stb.) által termelt mézharmatot a szappan könnyen feloldja, a permetlé pedig lemossa. A Biosol-Káliszappan 2022-höz hasonlóan lett a rangsor harmadik helyezettje, a bázisévben viszont a 6. helyre csúszott. 

A negyedik helyen a Dash HC hatásfokozó szer (II. forgalmazási kategória) végzett, amely elsősorban zsírsavakat tartalmaz. Felhasználási területe olyan szántóföldi kultúrákra terjed ki, ahol a gyomirtó szerek szulfonil-karbamid, triketon, imidazolinon típusú, valamint cikloxidim hatóanyagot tartalmaznak. Az ötödik helyezett az Arvalin-LR csalétek (III. forgalmazási kategória) lett, ami cink-foszfiddal átitatott kukoricadara. A gyűjtőcsomagok értékesített volumene 15,7, míg öszszes értéke 9 százalékkal mérséklődött a vizsgált évben 2023-hoz képest – írta az AKI kiadványa.

Forrás: magro.hu

Indexkép: CSZS, Magro.hu, Mezőfalva

Gazda Kontroll
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.